Tenisové kurty


Co je tenisový kurt?


Tenisový kurt neboli tenisový dvorec představuje plochu určenou k hraní tenisu. Povrch tohoto hřiště může být travnatý, asfaltový, antukový, může být pokrytý i tartarem, nebo umělým trávníkem.
Rozměry hřiště záleží na tom, v jakém počtu tenis hrajete. Pokud jde o dvouhru, jsou využívané rozměry hřiště 23,77×8,23 metrů. Hrajete-li čtyřhru, je hřiště na dvou bočních stranách o 1,3 m širší.
Můžete se setkat s tenisovými hřišti, která jsou uzpůsobené pouze na singl hru, nebo pouze na double hru. Takové kurty se ale z ekonomických důvodů provádějí čím dál méně. Častěji se setkáme s kurty kombinovanými.
Střed hřiště, jednotlivá pole protihráčů, dělí síť zavěšená na provaze, který drží po stranách na dvou pevných sloupcích. Dnes už se většinou místo lana věší na kovovém laně. To může mít maximální průměr 0,8 cm. Konce jsou buď upevněné na horní ploše, nebo je možné je vést přes horní plochu dvou sloupků, které mají čtvercový či kruhový průřez. Sloupky nesmí přesahovat závěsné lano o více než 2,5 cm. Středy sloupků jsou vzdáleny 0,914 cm od čáry ohraničující dvorec, a to na každé straně.